Moduły fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem — moduły BIPV

Moduły fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem — moduły BIPV

Ekologiczne budownictwo oznacza dbałość o środowisko naturalne, zarówno w momencie wznoszenia obiektu, jak i jego późniejszej eksploatacji. Dzięki Systemowi Zarządzania Budynkiem (BMS) oraz instalacjom fotowoltaicznym, jesteśmy w stanie osiągnąć ten cel, poprzez zmniejszenie wydatków na energię elektryczną. Coraz częściej architekci oraz inwestorzy sięgają po mniej standardowe rozwiązanie fotowoltaiczne, jakimi są moduły BIPV.

BIPV (ang. building integrated photovoltaics) to moduły fotowoltaiczne przeznaczone do integracji z budynkiem, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych wykorzystywanych w pokryciach dachowych czy elewacji. ML System oferuje szeroki wachlarz modułów BIPV dostępnych w dowolnych rozmiarach, kształtach i kolorach.

Technologia szkło-szkło, czyli połączenie dwóch tafli szkła przy użyciu specjalnej foli ochronnej, pozwala znacząco podnieść stopień bezpieczeństwa oferowanego rozwiązania, dzięki temu moduły mogą być wykorzystane w budownictwie i architekturze, np.: przy tworzeniu przegród, świetlików, balustrad czy zadaszeń.

Wszystkie typy modułów mogą występować w różnych grubościach i kształtach, w zależności od wymagań architekta, dostosowanych do sposobu montażu i kształtu elewacji. Dostępne są również ergonomiczne kombinacje szkła, które może być hartowane, półhartowane, niehartowane lub barwione. Moduły fotowoltaiczne BIPV nie tylko pozwalają zmniejszyć koszty energii elektrycznej wykorzystywanej w budynku, ale także stanowią atrakcyjne uzupełnienie wizualne konstrukcji.

W dzisiejszych czasach technologia modułów BIPV przekształciła się w osobny obszar nauki oraz architektury, opracowujący rozwiązania pozwalające na zastosowania opisywanej technologii w praktyce. Jedną z najważniejszych cech systemów fotowoltaicznych BIPV jest możliwość dostosowania wyprodukowanych paneli fotowoltaicznych do wykorzystywania ich jako różnych elementów konstrukcyjnych danego budynku w obrębie pokryć dachowych i elewacji (pokryć dachowych, szklanych systemów elewacyjnych, elewacyjnych elementów okładzinowych), jak również fasad, żaluzji osłonowych, świetlików dachowych, balustrad oraz szyb. Moduły typu BIPV są innowacyjnym przykładem łączenia ciekawych rozwiązań estetycznych z praktycznym zastosowaniem urządzenia elektrycznego.

Warto wspomnieć, że oprócz doskonałych właściwości wytrzymałościowych BIPV, moduł fotowoltaiczny jest bardzo lekki, dzięki czemu można go zamontować nawet na subtelniejszych konstrukcjach. W Polsce moduły BIPV przez swoją budowę nazywane są również modułami szkło-szkło. Poza standardowymi modułami istnieje możliwość wykonania modułów według indywidualnych wymagań i potrzeb klientów, dotyczących, m.in.: wymiaru, grubości szkła, kształtu, przezierności oraz typu ogniw.

Moduły BIPV, które zostaną wbudowane w dachy budynków, znacznie obniżą koszty zapotrzebowania na energię oraz dostarczą delikatne zacienienie, które jest nieraz pożądane w czasie słonecznych dni. Moduły wbudowane w fasady budynków sprawiają, że budynek zyskuje etykietę ekologicznego, jak również ekonomicznego. BIPV coraz częściej wbudowywane jest w dachy domów jednorodzinnych — podczas budowy domu zamiast dachówek wykorzystywane są moduły BIPV. Niecodziennym rozwiązaniem jest wykorzystanie modułów do celów artystycznych, gdzie przykuwają uwagę, zwłaszcza gdy są połączone z wodą oraz oświetleniem LED. Fotowoltaika dostarcza energii wszędzie tam, gdzie będzie to potrzebne. Istnieje wiele możliwości pozyskiwania energii odnawialnej i jednym z nich jest rozwój branży „e-mobilności”. Instalacja opisywanych modułów na przystankach sprawi, że naładowanie telefonu lub laptopa w drodze przestanie być problemem. Dzięki niepowtarzalnej konstrukcji oraz wysokiej funkcjonalności modułów BIPV możne je wbudować w niemal każdy element budownictwa.

Opinie (1)

Klient

2019-03-28 09:42:36

Adres IP:

*.*.*.139

ML System to bardzo profesjonalna firma, która oferuje szeroki wachlarz modułów BIPV dostępnych w dowolnych rozmiarach, kształtach i kolorach. BIPV jest to alternatywa dla tradycyjnych materiałów budowlanych dachowych. Moduły BIPV pozwoliły mi zmniejszyć koszty energii elektrycznej wykorzystywanej w budynku i także stanowią atrakcyjne uzupełnienie wizualne mojego domu. Modul został bardzo fachowo zamontowany. Serdecznie polecam

Zobacz firmy

HASBORG - maszyny cukiernicze

Rakszawa 508
37-111 Rakszawa

Średnia Ocena

5/5
dr Łukasz Paluch

Josepha Conrada 24
01-922 Warszawa

Średnia Ocena

5/5
Tonery DMD

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Druk offsetowy, czym się charakteryzuje

Druk offsetowy, czym się charakteryzuje

Dlacze warto wynająć koordynatora weselnego w hotelu?

Dlacze warto wynająć koordynatora weselnego w hotelu?

Wzrost efektywności produkcji w przemyśle spożywczym z maszynami pakującymi

Wzrost efektywności produkcji w przemyśle spożywczym z maszynami pakującymi