Jakie dokumenty są potrzebne do sporządzenia operatu szacunkowego?

Jakie dokumenty są potrzebne do sporządzenia operatu szacunkowego?

Operat szacunkowy to profesjonalnie sporządzony dokument, który dostarcza szczegółowych informacji związanych z wyceną nieruchomości. Ze względu na swoją specyfikę, wymaga sporządzenia przez kompetentnego, uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego. Taki dokument często wykorzystywany jest przy transakcjach kupna-sprzedaży, hipotekach, czy podczas rozwodów. W każdym jednak przypadku do jego opracowania potrzebne są konkretne dokumenty. Bez nich rzetelne i prawidłowe przeprowadzenie wyceny jest niemożliwe.

Najpierw i przede wszystkim, do sporządzenia operatu szacunkowego niezbędne jest posiadanie dokumentów prawnoustrojowych nieruchomości. Są to takie dokumenty jak: akt własności, wpis do księgi wieczystej czy decyzja o warunkach zabudowy. Wszystkie te dokumenty służą do stwierdzenia stanu prawnego nieruchomości, czyli kto jest jej właścicielem oraz jakie są warunki zabudowy i użytkowania danej nieruchomości.

Kolejnym ważnym dokumentem jest mapa do celów projektowych. Posiada ona istotne informacje takie jak położenie nieruchomości, jej wymiary, a także możliwość lokalizacji wszystkich instalacji. Bez tego dokumentu rzeczoznawca nie miałby możliwości dokładnego określenia, jakie elementy wpływają na wartość nieruchomości.

Równie istotnym dokumentem jest certyfikat charakterystyki energetycznej budynku. Na podstawie tego dokumentu rzeczoznawca będzie mógł ocenić wartość użytkową nieruchomości oraz koszty związane z jej utrzymaniem.

Ponadto, do sporządzenia operatu szacunkowego niezbędne są też rysunki techniczne budynku, w przypadku gdy nieruchomość jest już zabudowana. Zawierają one między innymi informacje o metrażu poszczególnych pomieszczeń, ich układzie oraz istotnych elementach budynku takich jak ilość i rodzaj okien czy drzwi.

Ważne jest również, aby właściciel nieruchomości dostarczył rzeczoznawcy informacji o wszystkich ulepszeniach które zostały wykonane w budynku. Mogą to być dokumenty dotyczące remontów, modernizacji instalacji czy wymiany elementów wykończenia.

Jeżeli nieruchomość jest obciążona jakimikolwiek prawnymi ograniczeniami użytkowania, takimi jak służebność czy użytkowanie wieczyste, to także powinny one być udokumentowane i dostarczone do rzeczoznawcy.

Podsumowując, do sporządzenia operatu szacunkowego potrzebne są dokumenty prawnoustrojowe, mapa do celów projektowych, certyfikat charakterystyki energetycznej, rysunki techniczne, dokumentacja dotycząca ulepszeń oraz wszelkie informacje o prawnych ograniczeniach. To komplet dokumentów, który pozwala na rzetelne i dokładne określenie wartości nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że rzeczoznawca może poprosić o dodatkowe dokumenty, jeśli uzna to za konieczne.

Opinie (0)

Zobacz firmy

HASBORG - maszyny cukiernicze

Rakszawa 508
37-111 Rakszawa

Średnia Ocena

5/5
dr Łukasz Paluch

Josepha Conrada 24
01-922 Warszawa

Średnia Ocena

5/5
Tonery DMD

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Zachowanie spokoju cmentarza: etykieta i praktyki

Zachowanie spokoju cmentarza: etykieta i praktyki

Organizacja wesela na Podkarpaciu

Organizacja wesela na Podkarpaciu

Wsparcie finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw od PFR - na co można liczyć?

Wsparcie finansowe dla małych i średnich przedsiębiorstw od PFR - na co można liczyć?