Druk offsetowy to jedna z najpopularniejszych obecnie technik druku. Pozwala on na drukowanie produktów w dużym nakładzie przy jednoczesnym zachowaniu ich wysokiej jakości i ograniczaniu kosztów. Jednak by gazeta czy broszura, które wyjdą z maszyny drukarskiej, spełniały wszystkie wymagania klienta, muszą być odpowiednio przygotowane do tego procesu.
O czym należy wiedzieć przed oddaniem pliku do druku? Na początku należy zapoznać się z wytycznymi drukarni jeśli chodzi o wymiary projektu, wielkość spadów i wewnętrznych marginesów, rozdzielczości oraz nafarbienia. W ten sposób uniknie się nieporozumień na późniejszych etapach współpracy i skróci czas realizacji zlecenia. Ważny jest także format, w którym zapisuje się plik. Popularnym formatem jest PDF, który obsługuje grafikę wektorową, a przy tym zachowuje jej wysoką jakość. Inny polecany format to TIFF, umożliwiający grafikowi w drukarni potencjalną ingerencję w plik.
Innym ważnym aspektem przygotowania publikacji, są wspomniane już spady. Zbyt duże mogą powodować powstawanie na gotowych produktach białych obramowań.
Optymalna ich wielkość to 3 mm, ale warto sprawdzić wytyczne wybranej drukarni offsetowej. Przy projektowaniu publikacji warto także zostawić dodatkowe 5 mm między istotnymi jej elementami (tekstem czy grafiką), a krawędziami. Dzięki temu w przypadku przesunięcia się ostrza gilotyny w czasie przycinania publikacji, nie ryzykuje się utraty części treści.
Jeśli chodzi o kolorystykę projektu, w przypadku druku offsetowego najlepiej sprawdza się tryb CMYK, który pozwoli na najwierniejsze oddanie kolorów z pliku na papierze. Aby projekt utrzymał odpowiednią ostrość elementów nalezy przygotować go w rozdzielczości 300 ppi. Zapobiegnie to zamianie loga czy symbolu w zlepek kolorowych plam. Drukarnia offsetowa obecnie nierzadko posiada własne przygotowalnie, w których wykwalifikowani graficy są w stanie pomóc w przygotowaniu projektu tak, by gotowy produkt na papierze prezentował się jak najlepiej. Ich pomoc będzie szczególnie przydatna przy bardziej skomplikowanych aspektach, takich jak ustalenie nafarbienia czy dostosowanie pliku do pola zadruku.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie firmy